Zostań Domem Tymczasowym

Co to jest dom tymczasowy?

Prowadzenie domu tymczasowego to odpowiedzialne zadanie i nie zawsze łatwe. Jest to jednak pomoc szczególnie cenna i dająca nieopisaną satysfakcję. Każdy nowy dom tymczasowy, to szansa dla kolejnego bezdomnego zwierzaka na nowe życie pod okiem troskliwego opiekuna.

Dom tymczasowy, to miejsce gdzie przebywają koty oczekujące na adopcję. Stanowią alternatywę dla schronisk dla zwierząt. Koty przebywające w DT mogą być łatwiej poddane socjalizacji. Są też mniej narażone na stres i choroby zakaźne, a czas oczekiwania na stały dom nie jest dla nich traumatycznym przeżyciem. Dzięki temu koty łatwiej znajdują stałych opiekunów.

W DT może przebywać jeden kociak lub kilka – wszystko zależy od możliwości i chęci osoby prowadzącej taki dom. Opieka w DT nastawiona musi być na jakość, podyktowana zdrowym rozsądkiem, z zachowaniem odpowiednich warunków sanitarno-zdrowotnych.

Dla kogo?

Jakie obowiązki?

Prowadzenie domu tymczasowego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą przygarnąć zwierzaka „na stałe”.

DT prowadzą także często osoby, które mają już swoje futrzaki, tęsknią za możliwością obcowania z nowymi kotami, ale rozsądek podpowiada im, że nie powinni na siebie przyjmować kolejnego zobowiązania na kilkanaście lat.

Prowadzenie DT wiąże się z podobnymi obowiązkami, jak w przypadku kota właścicielskiego. Oprócz wizyt u weterynarza, sprzątania kuwety, karmienia, DT ma zapewnić socjalizację kota.

Koty trafiające na tzw. „tymczas” mają różne potrzeby i dlatego zanim zwierzak zamieszka w DT, dla dobra obu stron, ustalamy wspólnie z opiekunem, czy dany kot pasuje do konkretnego DT.

Jakie wsparcie otrzymasz od fundacji?

Tymczasowy opiekun kota może liczyć ze strony FMK na wsparcie w zakresie:
– opieki weterynaryjnej,
– transportu,
– użyczenia sprzętu zoologicznego (transporter, kuweta, miseczki itp.),
– poszukiwania oraz weryfikacji domu stałego dla zwierzęcia,
– pokrycia kosztów zakupu żwirku i jedzenia,
– poradnictwa dot. opieki nad zwierzęciem.

Zapewniamy także bezpieczne i przejrzyste warunki adopcji.

Z czym należy się liczyć?

Potencjalny kandydat na dom tymczasowy musi być świadomy, że obok satysfakcji z wykonywanej pracy i pomagania potrzebującym zwierzętom, taka działalność pochłania czas, niesie ze sobą wiele trudnych sytuacji i niespodzianek.

Należy także pamiętać podejmując się takiej pracy o tym, że okres bycia domem tymczasowym dla konkretnego kota nigdy nie jest z góry określony. Zdarza się, że kot już po kilku tygodniach znajduje odpowiedniego właściciela, a są też i takie sytuacje, kiedy zwierzę mieszka u tymczasowego opiekuna wiele miesięcy, a nawet lat. Należy też pamiętać, że pobyt kota (jak długo by nie trwał) w domu tymczasowym jest tylko TYMCZASOWY i trzeba rozstać się ze swoim podopiecznym. To czasem najtrudniejszy moment w byciu DT.

Jak zostać DT naszej fundacji?

Aby zostać domem tymczasowym należy osobiście spotkać się z przedstawicielem Fundacji, uzgodnić zasady współpracy oraz podpisać stosowną umowę.

Napisz do nas:
kontakt[at]miastokotow.pl

Zadzwoń:
790 791 314, 602 260 676

Fundacja Miasto Kotów
KRS:
0000463278

NIP: 7712877743
REGON: 101608887

Numer konta bankowego
04114020170000470213023553
IBAN: PL     SWIFT: BREXPLPWMBK
PAYPAL: kontakt@miastokotow.pl
BLIK: 790 791 314