Proces Adopcyjny

Przygotowania

Adopcja kota to poważna decyzja

Zwierzak w domu, to nowy członek rodziny, za którego bierzemy całkowitą odpowiedzialność, który nieco przeorganizuje nasze priorytety i obowiązki,  któremu będziemy musieli podporządkować dobowy rytm naszego życia i wygospodarować czas na codzienną opiekę i zabawę. Jeśli jednak w pełni świadomie zdecydujemy się na adopcję kota, zyskamy na najbliższych kilkanaście lat (czasem nawet kilkadziesiąt) cudownego przyjaciela.

Proces adopcyjny

w pięciu krokach
Zapoznaj się z informacjami na stronie lub zadzwoń do nas

Na naszej stronie opisaliśmy, jak przygotować się do adopcji kota. Jeśli masz dodatkowe pytania chętnie na nie odpowiemy. Zadzwoń do tymczasowego opiekuna kota, którego pragniesz zaadoptować.  Numer znajdziesz w ogłoszeniu konkretnego kota.

wypełnij ankietę Przedadopcyjną

Ankieta przedadopcyjna to ponad dwadzieścia pytań, dzięki którym lepiej Cię poznamy. Twoje odpowiedzi pozwolą nam przygotować Cię do przyjęcia nowego domownika.

spotkaj się z nami i wybranym kotem

Bezpośrednie spotkanie, to dobra okazja do omówienia ankiety przedadopcyjnej. Przy okazji opowiemy Ci czego oczekujemy i doradzimy, jak przygotować się na przyjęcie konkretnego kota.

Spotkanie w domu tymczasowym lub w naszej minikociarni – Malinowym Zdroju pozwoli Ci poznać kota, którego pragniesz adoptować, spędzić  z nim czas, poznać jego przyzwyczajenia. To ten moment, w którym się okaże, czy jesteście sobie przeznaczeni.

podpisz umowę adopcyjną

Podpisanie umowy, to pisemna deklaracja zobowiązań wobec naszej fundacji oraz kota, którego przyjmujesz pod swój dach.

Umowa adopcyjna jest umową cywilnoprawną. Zapisy tej umowy mają upewnić nas, że jesteś osobą, która zapewni zwierzęciu dobre warunki i opiekę.

bądź z nami w kontakcie

Zależy nam na kontakcie z nowym Opiekunem. Przesyłaj nam zdjęcia i filmy. Informuj, co słychać u naszego byłego podopiecznego. Jeśli będziesz miał jakieś pytania, problemy, wątpliwości, to liczymy, że zwrócisz się o pomoc do nas.

Warunki adopcji

jesteśmy odrobinę wymagający

Do każdej adopcji podchodzimy indywidualnie i elastycznie. Zależy nam wyłącznie na dobru kota. Warunkiem umożliwiającym adopcję jest spełnienie określonych wymagań założonych przez fundację (podstawowych – dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia zwierzęcia, indywidualnych – dotyczących wskazanego do adopcji kota) oraz podpisanie umowy adopcyjnej.

Nie wydajemy naszych podopiecznych podczas pierwszej wizyty adopcyjnej. Przeprowadzamy jedynie wywiad przedadopcyjny. Każda ze stron otrzymuje czas, aby upewnić się co do swojej decyzji.

Czego oczekujemy od przyszłego opiekuna?

zapewnienia bezpieczeństwa

Koty wydajemy do tzw. domów niewychodzących. Wymagamy od przyszłych opiekunów montażu specjalnych siatek oraz innych zabezpieczeń okiennych i balkonowych, które uniemożliwią kotu ucieczkę, powieszenie się na uchylnym oknie czy upadek z wysokości. Wymagamy także nabycia solidnego, przestronnego transportera do przenoszenia i przewozu kota.

zrozumienia kociej natury

Nowy właściciel powinien posiadać podstawową wiedzę o kocich zachowaniach – pamiętać, że ważną potrzebą mruczka jest drapanie, zamiłowanie do zakamarków i wysokich miejsc. Wiedzieć, że koty to indywidualiści, chodzą swoimi drogami i nie zawsze reagują na przywoływanie. Koty cenią sobie rutynę, porządek, spokój i ciszę. Dobrze zaopiekowany kot odwdzięczy się  przyjaźnią na długie lata.

zadbania o odpowiednią dietę

Każdy kot jest bezwzględnym mięsożercą, dlatego nasze koty karmione są bezzbożową bytową karmą wysokomięsną. Zalecamy karmy mokre lub dietę BARF z suplementacją. Wychodzimy z założenia, że tanie karmienie to drogie leczenie. Kot powinien posiadać dostęp do świeżej wody oraz dietę dostosowaną do stanu zdrowia i wieku.

zapewnienia opieki weterynaryjnej

Od przyszłego opiekuna wymagamy zapewnienia kotu profilaktycznej opieki weterynaryjnej, tj. regularnych szczepień, odrobaczeń, badań krwi, USG, kontroli uzębienia oraz, gdy zaistnieje taka potrzeba, dodatkowej opieki specjalistycznej i ponoszenia w związku z tym dodatkowych kosztów.

kontaktu z fundacją po adopcji

Po adopcji oczekujemy kontaktu ze strony opiekuna. Zdjęcia, filmy i informacje zwrotne, to jest to, na co zawsze czekamy z niecierpliwością. Ale to nie tylko warunek, to także obietnica z naszej strony, że jeśli tylko będziesz potrzebować wsparcia, to możesz na nas liczyć.

Fundacja Miasto Kotów
KRS:
0000463278

NIP: 7712877743
REGON: 101608887

Numer konta bankowego
04114020170000470213023553
IBAN: PL     SWIFT: BREXPLPWMBK
PAYPAL: kontakt@miastokotow.pl
BLIK: 790 791 314