Nasze Działania

by kotom żyło się lepiej

Fundacja Miasto Kotów powstała w celu niesienia pomocy zwierzętom, poprawy warunków ich bytowania oraz walki z bezdomnością. Kochamy koty, pomagamy im, dlatego powstanie FMK było naturalną konsekwencją działań, którymi zajmujemy się prywatnie od wielu lat.

Przede wszystkim skupiamy się na tych najbardziej skrzywdzonych, porzuconych i niechcianych oraz szukaniu im dobrych, odpowiedzialnych opiekunów.

Praca, którą wykonujemy dla podopiecznych Fundacji jest całkowicie charytatywna i dodatkowa, poza obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi, a swoją działalność opieramy wyłącznie na wolontariacie i wsparciu darczyńców.

szukamy kotom domów

Adopcja kotów to clou naszej działalności. Dla przebywających w Fundacji kotów poszukujemy odpowiedzialnych, troskliwych opiekunów. Proces adopcyjny, przez który przechodzą kandydaci może jest nieco wymagający, ale przyświeca mu ważny cel – jak najlepsze dopasowanie nowego członka rodziny, tak by obie strony były zadowolone i szczęśliwe.

opiekujemy się kotami miejskimi

Działamy na rzecz kształtowania ekosystemu miejskiego w sposób przyjazny dla bezdomnych kotów zdziczałych. Współpracujemy ze społecznymi opiekunami kotów tzw. karmicielami. Budujemy domki dla kotów miejskich oraz organizujemy warsztaty budowy takich domków dla zainteresowanych osób. Udzielamy poradnictwa prawnego w zakresie praw i obowiązków osób opiekujących się kotami miejskimi.

walczymy z bezdomnością

„Jak uratować sto kotów? Trzeba wykastrować jedną kocicę”.
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania bezdomności jest kastracja. W ten właśnie sposób zapobiegamy bezdomności kotów. Poprzez kastrację zmniejszamy ich populację i poprawiamy komfort życia. Odławiamy koty miejskie do zabiegów, leczymy i wypuszczamy w miejsce bytowania. Koty bezdomne, które nie radzą sobie w środowisku miejskim, po kastracji zostają pod opieką Fundacji do czasu znalezienia nowego domu.

prowadzimy domy tymczasowe oraz minikociarnię

Podstawowym aspektem naszej działalności jest tworzenie i prowadzenie tzw. domów tymczasowych, które są alternatywą dla przepełnionych schronisk dla zwierząt. Większość kotów przebywających pod naszą opieką mieszka w domach członków i wolontariuszy Fundacji. Dzięki troskliwej opiece tymczasowych opiekunów i ich rodzin, dochodzą do zdrowia, socjalizują się, uczą domowych odgłosów, obcowania z ludźmi i innymi zwierzętami. Od 2020 roku Fundacja prowadzi również miniazyl zwany Malinowym Zdrojem, który jest schronieniem dla podopiecznych, ale również miejscem spotkań z darczyńcami i sympatykami.

edukujemy dzieci i młodzież

Pomagamy zwierzętom na wielu płaszczyznach, a działalność edukacyjna jest jedną z nich. Ponieważ lubimy pracować z dziećmi, niesienie kaganka oświaty jest dla nas czystą przyjemnością. Wiemy jednocześnie, że od tych młodych ludzi będzie w przyszłości zależał los potrzebujących kotów, dlatego do swych dydaktycznych obowiązków podchodzimy bardzo profesjonalnie. Organizujemy lekcje dla różnych grup wiekowych po wcześniejszym uzgodnieniu dogodnego terminu. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z doświadczeniem.

organizujemy prelekcje i warsztaty dla dorosłych

Prowadzimy i współorganizujemy przedsięwzięcia edukacyjne dla dorosłych słuchaczy. Pełnoletnie audytorium, to niezwykle wymagająca grupa studentów i oczekująca od nas solidnego przygotowania. Dlatego też do prowadzenia takich form pozyskujemy specjalistów z danego tematu, którzy obok teoretycznej wiedzy dysponują bogatą praktyką. Prelekcje i warsztaty organizowane przez Miasto Kotów stanowią także doskonała okazję do wymiany doświadczeń i nawiązywania „kocich” znajomości.

udzielamy konsultacji i poradnictwa indywidualnego

Cieszy nas ogromnie, że nasza Fundacja traktowana jest jako wiarygodne i rzetelne źródło informacji na temat opieki i wychowania kotów. Indywidualne konsultacje z miłośnikami zwierząt, to forma, którą bardzo sobie cenimy. Dzięki bezpośredniej rozmowie rozwiązujemy konkretny problem i pomagamy konkretnemu kotu. Udzielamy porad telefonicznie, mailowo, z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz w bezpośrednich rozmowach na różnorodnych eventach czy w terenie przy spotkaniach z karmicielami. Często wspomagamy się wiedzą ekspercką profesjonalistów z nami zaprzyjaźnionych.

współpracujemy z innymi organizacjami

Współpracujemy z innymi organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz dobrostanu zwierząt – organizacjami, instytucjami kultury, placówkami oświatowymi czy prywatnymi firmami. Jesteśmy świadomi, że podejmowanie działań wspólnie z innymi grupami jest bardziej skuteczne, ma szerszy zasięg, sprzyja rozwojowi i wymianie doświadczeń.

Miasto Kotów w Liczbach

miesiące pracy

aktywni wolontariusze

domy tymczasowe

uratowane i objęte opieką zwierzęta

adopcje

kastracje

wydarzenia edukacyjne

budy dla bezdomniaków

Fundacja Miasto Kotów
KRS:
0000463278

NIP: 7712877743
REGON: 101608887

Numer konta bankowego
04114020170000470213023553
IBAN: PL     SWIFT: BREXPLPWMBK
PAYPAL: kontakt@miastokotow.pl
BLIK: 790 791 314