Domy Tymczasowe

Prowadzenie domu tymczasowego to odpowiedzialne zadanie i nie zawsze łatwe. Jest to jednak pomoc szczególnie cenna i dająca nieopisaną satysfakcję. Każdy nowy dom tymczasowy, to szansa dla kolejnego bezdomnego zwierzaka na nowe życie pod okiem troskliwego opiekuna.

Co to jest Dom Tymczasowy (DT)?
Dom Tymczasowy, to miejsce gdzie przebywają koty oczekujące na adopcję. Tak jak rodzinne domy dziecka są alternatywą dla molochów-sierocińców, tak DT stanowią lepsze rozwiązanie niż schronisko dla zwierząt. Koty przebywające w DT mogą być łatwiej poddane socjalizacji. Są też mniej narażone na stres i choroby zakaźne, a czas oczekiwania na stały dom nie jest dla nich traumatycznym przeżyciem. Dzięki DT koty łatwiej znajdują stałych opiekunów.

W DT może przebywać jeden kociak lub kilka – wszystko zależy od możliwości i chęci osoby prowadzącej taki dom. Opieka w DT nastawiona musi być na jakość, podyktowana zdrowym rozsądkiem, z zachowaniem odpowiednich warunków  sanitarno-zdrowotnych.

Jakie obowiązki spoczywają na prowadzącym DT?
Prowadzenie DT wiąże się z podobnymi obowiązkami, jak w przypadku właściciela kota. Oprócz wizyt u weterynarza, sprzątania kuwety, karmienia, DT ma zapewnić socjalizację kota: pokazać dzikusowi, że człowiek to fajny wynalazek, a rozpuszczonego kociego jedynaka, którego poprzedni właściciel zmarł, nauczyć żyć z innymi kotami lub chociaż z innym człowiekiem.

Koty trafiające na tzw. „tymczas” mają różne potrzeby i dlatego zanim zwierzak zamieszka w DT, dla dobra obu stron, ustalamy wspólnie z opiekunem, czy dany kot pasuje do konkretnego DT.

Dla kogo?
Prowadzenie Domu Tymczasowego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą przygarnąć zwierzaka „na stałe”. DT prowadzą także często osoby, które mają już swoje futrzaki, tęsknią za możliwością obcowania z nowymi kotami, ale rozsądek podpowiada im, że nie powinni na siebie przyjmować kolejnego zobowiązania na kilkanaście lat.

Z czym należy się liczyć?
Potencjalny kandydat na Dom Tymczasowy musi być świadomy, że obok satysfakcji z wykonywanej pracy i pomagania potrzebującym zwierzętom, taka działalność pochłania czas, niesie ze sobą wiele trudnych sytuacji i niespodzianek. Należy także pamiętać podejmując się takiej pracy o tym, że okres bycia Domem Tymczasowym dla konkretnego kota nigdy nie jest z góry określony. Zdarza się, że kot już po kilku tygodniach znajduje odpowiedniego właściciela, a są też i takie sytuacje, kiedy zwierzę mieszka u tymczasowego opiekuna wiele miesięcy. Należy też pamiętać, że pobyt kota (jak długo by nie trwał) w Domu Tymczasowym jest tylko TYMCZASOWY i trzeba rozstać się ze swoim podopiecznym. To czasem najtrudniejszy moment w byciu DT.

Jaką pomoc ze strony Fundacji może otrzymać DT?
Tymczasowy opiekun kota może liczyć ze strony FMK na wsparcie w zakresie:
– opieki weterynaryjnej,
– transportu,
– użyczenia sprzętu zoologicznego (transporter, kuweta, miseczki itp.),
– poszukiwania oraz weryfikacji Domu Stałego dla zwierzęcia,
– partycypacji w kosztach utrzymania,
– poradnictwa dot. opieki nad zwierzęciem.

Zapewniamy także bezpieczne i przejrzyste warunki adopcji.

Jak zostać DT naszej Fundacji?
Domy Tymczasowe FMK, to filary całej fundacji. To odpowiedzialna praca i klu naszej działalności, dlatego przed powstaniem każdego nowego DT musimy zadbać o szczegóły i środki bezpieczeństwa, tak by „tymczasowanie” nie było stresem zarówno dla kota, jak i nowego, tymczasowego opiekuna.

Aby zostać DT należy osobiście spotkać się z przedstawicielem Fundacji, uzgodnić zasady współpracy oraz podpisać stosowną umowę.

[wzór umowy dla DT] 
[wzór umowy wolontariackiej] 

Pięknie na temat blasków i cieni „tymczasowania” napisał jeden z naszych DT na swoim blogu.

Fundacja Miasto Kotów
Krajowy Rejestr Sądowy – nr KRS: 0000463278
Główny Urząd Statystyczny – nr REGON: 101608887
Urząd Skarbowy – nr NIP: 7712877743
nr rachunku bankowego
MultiBank 04 1140 2017 0000 4702 1302 3553

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress