Gdzie dwóch sie bije

Koci Punkt SOS
Iza Janusiak,
purring.blog.pl

Mówią, że koty są jak chipsy – nigdy nie kończy się na jednym. Ta zasada znajduje uznanie i pełne zastosowanie wśród zapalonych kociarzy. Chyba każdy posiadacz większego grona kocurów jest w stanie przypomnieć sobie wcześniejsze mocne postanowienie ten jest ostatni!, a następnie złamanie owej obietnicy. To normalne, że na horyzoncie w końcu pojawia się kot, w którym zakochujemy się bez pamięci i żyć bez niego nie umiemy. I tutaj pojawia się kwestia nieco problematyczna; nasz koci domownik nie rozumie wszechobecnego zachwytu nad nowym lokatorem, co więcej – on tego zachwytu nie akceptuje i nie chce. Dom był wszak zawsze jego.

Łapoczyny

Oswajanie się dwóch kotów nigdy nie wygląda tak samo. To że koty znajomych przylgnęły do siebie po pierwszych minutach obwąchiwania nie znaczy, że Twoje zrobią to samo. Tutaj nie ma precedensów. Jeśli chcesz uniknąć zawziętych bójek, niekończącej się wojny na śmierć i życie (szczególnie w przypadku kocurów) musisz przygotować się na długi i powolny proces zapoznawczy, który możemy podzielić na etapy:

Etap I – Co robi ten kot w moim domu?

Pierwsze spotkanie dla obu stron może oznaczać zdziwienie, szok i strach, których rezultatem jest atak „wroga”. Dlatego warto zadbać o to, aby koty się zobaczyły ale nie mogły do siebie zbliżyć. Uchylone drzwi, czy przeszkoda w postaci szyby są dobrym rozwiązaniem. Jeśli koty zaczynają prychać, opuszczają uszy, a ich ogony zawzięcie pracują jest to oczywisty znak, że sytuacja im się nie podoba. Nie przeciągaj nerwowej atmosfery, odizoluj rycerzy na jakiś czas od siebie. Regularna „prezentacja” powinna trwać do czasu, aż koty przestaną okazywać widoczne znaki agresji w stosunku do siebie.

Etap II – Przez żołądek do serca

Bardzo pomocne w oswajaniu dwóch buntowników jest jedzenie. W czasie karmienia umieść koty w bezpiecznej odległości, tak aby siebie widziały. Następnie połóż przed nimi miseczki z karmą. Przyjemność czerpana z jedzenia będzie się niejako łączyć z obecnością towarzysza. Zapomnij o opcji pożywiania się z jednej miski, która na pewno ich nie połączy, a doprowadzi do bójki.

Etap III – Pokaż, jak pachniesz

Nie ma rady, aby przyjaźń choć zakiełkowała, koty muszą poznać swoje zapachy. Tak bliski kontakt może zakończyć się bitwą na pazury dlatego musisz się przygotować na przyjście z odsieczą. W czasie walki nie próbuj rozdzielać kotów gołymi rękoma! Przygotuj koc lub spryskiwacz z wodą. Koc w razie potrzeby zarzucisz na walczącego, co zdezorientuje obie strony. Woda działa odstraszająco, kocury oblane wodą zechcą uciec w bezpieczne i suche miejsce. Musisz wiedzieć, iż proces obwąchiwania może się przeciągać, a walki powtarzać, choć coraz rzadziej, aż do zupełnego zaniknięcia.

Etap IV – Uprzejme ignorowanie

Po wyczerpujących bójkach, znużeni wojownicy przestaną pałać do siebie nienawiścią, a zaczną omijać się szerokim łukiem. Nie przeszkadzaj, nie zmuszaj ich do bliskich kontaktów. Wszystko przyjdzie z czasem. Możliwe, że nieprzyjemne i odstraszające pomrukiwania będą się utrzymywać przez dłuższy okres, jednak nie jest to powód do zmartwień.

Dystans

Pojawienie się nowego kocura w czterech ścianach jest stresujące dla obu stron. Szczególnie gdy nasz pierwszy zwierzak był dotychczas jedynakiem, a co za tym idzie panował nad całym terytorium niepodzielnie. Nawet w przypadku wykastrowanego samca, który nie pała żądzą władzy, podzielenie się terenem, a także uwagą i troską opiekuna, może być początkowo nie do przyjęcia. Często można zauważyć zwiększoną czułość u kota w stosunku do właściciela – nieustanne ocieranie się czy wskakiwanie na kolana. Nie odstępując Cię na krok kot daje do zrozumienia, że czuje się zagrożony, boi się Twojego odrzucenia. Nie żałuj mu uwagi w tym czasie. Pamiętaj aby traktować wszystkich swoich podopiecznych sprawiedliwie; nawet jeśli tylko jeden z nich okazuje złość i agresję w stosunku do drugiego, nie krzycz i nie karaj, gdyż może to odnieść odwrotny skutek od zamierzonego. Cierpliwie oswajaj ze sobą te niezależne istoty, które pewnego dnia mają się stać najlepszymi przyjaciółmi.

Przyjaciele

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress